Становище української мови в Україні у 2014-15 роках. Аналітичний огляд

tytulНезважаючи на Революцію Гідності і патріотичний підйом в Україні триває повзуча русифікація. Такими є підсумки аналітичного огляду «Становище української мови в Україні у 2014-15 роках», оприлюдненого рухом «Простір свободи». Документ, презентований 8 липня у Києві, базується на даних державної статистики, соціології та власних моніторингових досліджень, здійснених волонтерами в усіх регіонах України.

Порівняно з минулими роками зменшилася частка україномовних газет і журналів, російська мова продовжує домінувати в національному теле- та радіоефірі. Трохи зміцнилися позиції української мови в освіті. Мовна ситуація у сфері послуг дуже залежить від регіону – на сході та півдні російська виразно домінує, але права україномовних клієнтів часто порушують і в Центральній Україні включно з Києвом.

Огляд становища української мови в 2014-15 роках. Повний текст.
Огляд становища української мови в 2014-15 роках. Презентація (інфографіка).

Автори огляду відзначають, що головним негативним чинником, який стимулює витіснення української мови з найважливіших суспільних сфер, є сумнозвісний мовний закон Ківалова-Колесніченка. Закон, протягнутий Януковичем у 2012 році, незважаючи на нищівну критику Ради Європи, ОБСЄ та українських експертів, продовжує діяти досі. Водночас на окупованих територіях Криму, Донеччини і Луганщини здійснюється стрімка примусова русифікація, українську мову витіснено майже з усіх сфер суспільного життя.

Частка школярів, що здобувають освіту українською мовою у 2014/15 році сягнула 90,8%, зрісши за рік аж на 9%. Проте це зростання пов’язане перш за все з тим, що статистика більше не враховує школи на окупованих територіях. Реальне ж зростання числа учнів, що навчаються українською, становить десяті частки відсотка, а в деяких областях цей показник навіть знизився. Найменше школярів навчаються українською мовою на Донеччині (59%), найбільше – на Рівненщині (100%). У Києві навчаються українською 97% школярів, на Полтавщині 98%, на Дніпропетровщині 81%, на Харківщині 74%, на Одещині 70%.

img9

Українською мовою навчалися у 2014/15 роках 89% першокласників. Така ж частка випускників – 89% – обрала українську мову для складання тестів зовнішнього незалежного оцінювання у 2014 році.

img10

У кінопрокаті сумарна кількість фільмів, дубльованих або озвучених українською мовою, у 2014 році становила 65,5%, у 2015 (до початку червня) – 83,8%. Решта фільмів, переважно з російським звуком, субтитровані українською. Різке зменшення частики таких фільмів у 2015 році напряму пов’язане зі зменшенням у прокаті кількості фільмів російського виробництва.

img13

Частка газет, котрі видають українською мовою, продовжує падати, і становила за 2014 рік 29,5%. Із журналами та іншими періодичними виданнями ситуація катастрофічна – лише 9,9% від загального тиражу випущено у 2014 українською мовою (скажімо, у 2010 році цей показник становив 19,6%).

img4

Лише 55% книг надруковано в Україні у 2014 році державною мовою, причому більшість із них – навчальна література, а масовий імпорт книг з Росії у рази перевищує випуск книг в Україні. При цьому, якщо відсоток українських книг залишається незмінним, то в абсолютних цифрах відбувається зниження числа книг, виданих в Україні.

У прайм-тайм 8 найрейтинговіших телеканалів частка російської мови в ефірі становила 44%, а української – 30%. Окрім цього, зріс до 26% час «двомовних» ефірів.

img12

Частка пісень українською мовою в ефірі 5 нейрейтинговіших радіостанцій становить мізерні 5% від загальної кількості пісень.

img14

Проведені у 2015 році соціологічні дослідження засвідчили, що абсолютна більшість мешканців обласних центрів у західній України і відносна більшість у центральній Україні спілкуються вдома виключно українською мовою. Цей показник становить у Львові 93%, у Вінниці – 70%, у Черкасах – 52%, у Полтаві – 47%, у Києві – 27%. Водночас російською спілкуються вдома у Харкові 84%, в Одесі – 78%, у Дніпропетровську – 58%, у Чернігові – 41%, у Києві – 32%, у Кіровограді – 26%. Значна частина городян спілкується вдома як українською, так і російською.

img2img1

За підсумками моніторингу кафе і ресторанів у всіх обласних центрах (крім окупованих) та Кривому Розі лише 58% закладів харчування мають українську вивіску, лише у 63% надруковано меню українською і тільки у 53% закладів персонал обслуговує україномовних клієнтів українською. При цьому ситуація дуже різниться залежно від регіону. У південних і східних містах україномовних клієнтів майже завжди обслуговують російською.

img5

Майже ідеальною можна вважати ситуацію з мовою громадського транспорту

img6img7img8Відносно непогана ситуація у сфері зовнішньої реклами

img11

Автори огляду звертають увагу на доведений соціологічними даними прямий зв′язок між мовою респондентів і сприйняттям ними російської пропаганди. На їхню думку, для захисту власного майбутнього і безпеки громадян держава має вжити заходів для реального утвердження української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території країни, як це передбачено Конституцією. Перш за все – замінити мовний закон Ківалова-Колесніченка на новий закон, що відповідатиме Конституції і європейській практиці.

img3

Джерело: Рух добровольців «Простір свободи»